top of page
חיפוש
 • תמונת הסופר/תפרופ' ישראל טשרני

מד פשיזם

רשימת ביקורת של מאפיינים פשיסטיים אצל אנשים בודדים ובהתנהגויות קולקטיביות

 


האם ארה"ב פונה לפשיזם? האם ישראל מפתחת ממשלה פשיסטית?

הרבה מאוד אנשים בשתי המדינות שואלים את השאלות האלו בימים אלה עם מידה לא קטנה של רגש ומה שאכנה גם 'כאב מוסרי'. מיותר לציין שישראלים-אמריקאים רבים נאבקים בו-זמנית בשתי השאלות. אני אישית שמעתי ממספר לא קטן של אנשים שהם, במודע או ברמה של תהליך מחשבתי-רגשי, על סף ויתור על האמונה הבסיסית שלהם בחיים ובאנשים כתגובה לכמה התדרדר עולמנו לאחרונה.

אבל פשיזם יכול להיות מהנה מאוד - בהתחלה. יש בו הרבה ריגוש. הסיפור מגיע לעתים קרובות במסגרת מנהיג אטרקטיבי נוצץ שמקרין מידה רבה של כריזמה. לעתים קרובות היא מתבשרת על ידי אסתטיקה מאוד אטרקטיבית של סמלים של מנצחים, מחוות שפת גוף חדשות ומסקרנות כגון ברכות מיוחדות, תחושה מנחמת חזקה של כוח קבוצתי וסולידריות, סיסמאות מקסימות, ובמקרים רבים סימני לבוש אסתטיים או אפילו מדים בקנה מידה מלא. זו מסיבה! הפשיזם מרעיף מלא הבטחות לדברים טובים - שגשוג לרוב האנשים, ביטחון רב יותר מפני אויביו, ומעין אווירה מחשמלת.


האמונה הפאשיסטית לעיל כוללת באופן טבעי את ההתלהבות של הבטחה לשבור ולטהר את ההשפעה והנוכחות השנואה של קבוצה ועמים לא רצויים. אלה יכולים לכלול בני דתות שונות, עדות אתניות, נציגים של נקודות מבט פוליטיות לא רצויות, אנשים עם רעיונות שונים לגבי כל דבר שהוא. התחושה היא שהם ונוכחותם והשפעתם יגרמו לנו נזק רב אם לא יחוסלו לחלוטין.

לבסוף, הכוח קובע - “Might Makes Right” - כוח מרגש יופעל כדי להשיג את המטרות של האדם, אם כי שימו לב שלא כל המטרות הללו יוצגו במפורש מראש עם הניסוח הראשוני של המפלגה. ההבטחה לממלכה פשיסטית תהפוך בדרך כלל לגיהנום שואג בשלבים. לפיכך, החופש לחשוב אחרת מוגבל יותר ויותר - כולל בארגונים אקדמיים, מדעיים ופוליטיים שבהם מגוון רעיונות והשפעות מצונזרים במהרה, ואז מוצאים מחוץ לחוק ונענשים. יתר על כן, כבוד, שוויון, אמפתיה, חמלה וטוב לב לאחרים נתפסים עד מהרה כבוגדים ושיתוף פעולה עם אויבים. אג'נדה פוליטית נוקשה של רעיונות ומטרות מתפתחת עם השלכות קשוחות יותר ויותר, ובהמשך גם אלימות ונקמה נגד אנשים שאינם מאמינים.


הנתונים הסטטיסטיים של דיכוי, השפלה, אפליה, דה-הומניזציה, דעות קדומות מוחלטות, רדיפה וכן הלאה מתגברים וכוללים רצח מוחלט - אפילו שואה.

הפשיזם הוא דרך לסבל ולרוע עצומים.


____________


בדיוק כמו ברפואה ובבעיות רבות אחרות, לעתים קרובות חיוני לתפוס תהליך פתולוגי או הרסני מוקדם מספיק כדי לקבל סיכוי טוב יותר להתערב בהצלחה לעצור את הנזק המתגלגל. כך זה קורה עם הופעתם של מנהיגים ותנועות פשיסטיות. כדאי לעצור אותם לפני שיתלו מנעול על החברה.

לא במקרה אנשים רבים החלו להיות מודאגים עמוקות מהופעתם של רעיונות מנהליים ומוסדות פשיסטיים במגוון ממשלות העולם של ימינו.

הרשימה הבאה של מאפיינים פשיסטים באנשים בודדים ובהתנהגויות קולקטיביות נועד ככלי שיעזור לנו להעריך את הופעתם של מנהיגים ומוסדות פשיסטים במהלך חיינו. הכלי נועד לעזור לנו להעריך דרגות של שליטה פשיסטית או טוטליטרית ברעיונות ובפעולות של מנהיגים נבחרים ושל קבוצות ומוסדות נבחרים בחברות שלנו.


שים לב שהאחריות לשפוט את הפעולות האלו נתונה בכוונה לכל אחד מהקוראים. המחבר אינו מספק תשובות "נכונות" ו"לא נכונות" משלו. מד הפשיזם הוא כלי המוצע לשימוש חופשי ועצמאי של כולנו בניסיון להבין מה קורה בחברות שבהן אנו חיים.

בגיליון העבודה הבא, הקורא מתבקש תחילה לשפוט האם כל אחד מהנושאים הנבחרים של האופן בו אנו חיים את חיינו כרוך בפוטנציאל משמעותי להכפיף אותנו לשליטה פשיסטית; ושנית הקורא מתבקש לשפוט האם דרך נתונה של התנהגות בתחום זה של תפקוד כפי שנהוגה או מוצעת על ידי מנהיג או קבוצה נתונה תהווה שליטה פשיסטית בנו.

כל אחד מביע את השיפוט שלו.מד פשיזם: רשימה של מאפיינים פשיסטים באנשים בודדים ובהתנהגות קולקטיבית


הפשיזם מתייחס לשליטה טוטליטרית או עונשית על זכויותיהם הבסיסיות של בני האדם לחיות בחופשיות עבור עצמם ובאחריות כלפי אחרים וזכויותיהם לחיים חופשיים.

ראשית, בדקו כל אחת מההתנהגויות המפורטות ושימו לב האם אתם מסכימים או לא מסכימים שמדובר בהתנהגויות עם מאפיינים תכופים של הפשיזם (שליטה טוטליטרית על בני אדם):

 1. פתרונות כוללים וסופיים

 2. אבסולוטיזם, וודאות ושלמות

 3. חשיבה קסומה, חשיבה על עובדות חלקיות כאילו נותנות תמונה שלמה (Part-Whole Thinking) , והילה של יוצא דופן ואפילו אלוהי

 4. אובססיה לדומיננטיות לאומית ו/או אידיאולוגית

 5. צנזורה, דיכוי מידע, שליטה בתקשורת המונים וחדשות מזויפות

 6. זיהוי אויבים ספציפיים למטרת נקמה

 7. דעות קדומות, דה-הומניזציה, רדיפת 'לא-מאמינים' (ראה אנטישמיות וכל שאר המטרות המזוהות כראויות לרדיפה)

 8. איומי אלימות ונקמה נגד מתנגדים, נושרים, נון-קונפורמיסטים

 9. בעלי דעות שונות מוגדרים לעתים קרובות כאויבים ונתונים לרדיפה ואלימות

 10. שפת תקיפה ואלימות - חוסר כבוד לפלורליזם ולאל-אלימות בפתרון בעיות

 11. זלזול וזעם על אי הסכמה ותחרות

 12. תפקידים המהווים הפרה של חוק יסוד, בעיקר חוקי זכויות אדם

 13. אישור, גירוי, הזמנה, ויזום אלימות (כולל תקיפה מילולית, תקיפה פיזית, פציעה מכוונת והתנקשות קטלנית)

 14. הכחשות של פגיעה באחרים

 15. דרישות של כת לנאמנות (ראה טקסי נאמנות, הצדעות, תרומות חובה של משאבים)

 16. שלילת זכויות הצבעה (ראה גרימנדרינג [gerrymandering] נרחב, הגבלת גישה לסקרים, דיכוי תוצאות ההצבעה)

 17. גיוס תמיכה כספית ללא התחשבות במקורות וללא הגבלת ההשפעה

 18. מניפולציה, שיבוש ומאמצים בוטים לביטול מערכת השיפוט

 19. מאמצים להפוך את המערכת המשפטית למכשיר כוח עבור אִידֵיאוֹלוֹגִיָה

 20. הפניית כספים לסיפוקים אישיים (ראה בתים מפוארים, יאכטות, סירות, מטוסים ובעלות על אדמות ונכסים יקרי ערך)

שנית, בחנו נושאי יעד ספציפיים כגון הפרטים והקולקטיבים הבאים, ושימו לב האם אתם מזהים התנהגויות פאשיסטיות בולטות ופיתוח פוטנציאל לפשיזם:

 • דונלד טראמפ

 • ג'ו ביידן

 • בנימין נתניהו

 • המפלגה הרפובליקנית בארה"ב

 • המפלגה הדמוקרטית בארה"ב

 • תרבות ארה"ב

 • תרבות ישראלית

 • 6 בינואר 2021 במרץ והתקפה האלימה על הקונגרס האמריקאי

 • הצעת חקיקה הישראלית לעקוף החלטות בית המשפט העליון


פרופ' ישראל טשרני הוא פסיכולוג קליני אמריקאי-ישראלי וחוקר רצח עם, שמנהל את המכון לשואה ורצח עם בירושלים. הוא ערך את האנציקלופדיה לרצח עם וחיבר את הספר על פשיזם והדמוקרטיה בתודעה האנושית - שני הספרים זכו בפרס "הספר האקדמי המצטיין של השנה" על ידי איגוד הספריות האמריקאי.


מאת: פרופ' ישראל טשרני

מוסד אקדמי: האוניברסיטה העברית בירושלים

תחום המחקר שלי: מדעי החברה

הדוא"ל שלי: encygeno@gmail.com


Comments


bottom of page